Ślub konkordatowy Tarnowskie Góry

Kwestie formalne związane z wzięciem ślubu konkordatowego mogą początkowo przerażać pary młode. W tym poście postaramy się przekazać Wam garść praktycznej wiedzy na temat organizacji ślubu konkordatowego w Tarnowskich Górach i okolicach. Ale zacznijmy od początku.

Ślub konkordatowy - co to ?

Ślub konkordatowy to najczęściej wybierany obecnie przez pary młode rodzaj ceremonii. Ślub konkordatowy to takie dwa w jednym. Łączy w sobie ślub cywilny i kościelny, ma charakter religijny i prawny. W celu wzięcia ślubu konkordatowego konieczne będzie odwiedzenie zarówno parafii jak i urzędu stanu cywilnego w Tarnowskich Górach.

Ślub kościelny - od czego zacząć?

Zaręczyliście się i podjęliście decyzję o rozpoczęciu planowania ślubu? Świetnie! Kiedy ustalicie już datę ślubu i wybraliście salę weselną, w której odbędzie się wesele w następnej kolejności proponujemy Wam udanie się do Kancelarii Parafialnej w kościele, w którym planujecie wziąć ślub. Część parafii rozpoczyna zapisy na początku każdego roku kalendarzowego na bieżący rok, ale często możliwe jest również zapisanie się wcześniej. Jeśli zależy Wam na konkretnej dacie i godzinie lepiej zgłosić się do parafii w Tarnowskich Górach możliwie szybko i dowiedzieć się jak u Was to wygląda.

Ślub konkordatowy Tarnowskie Góry - po kolei

Jeśli data i godzina ślubu są już ustalone w następnej kolejności powinniście zainteresować się tematem nauk przedmałżeńskich i poradnią życia rodzinnego. W niektórych parafiach odbywają się spotkania dla przyszłych par młodych pragnących ślubować w danym kościele i kapłani wymagają, aby odbyć te spotkania w parafii, w której planowany jest ślub. Są natomiast parafie, jak chociażby Parafia w Nakle Śląskim czy w Świerklańcu gdzie takie spotkania się nie odbywają. Wtedy wybrać możecie nauki przedmałżeńskie w dowolnej parafii z Diecezji Gliwickiej. Macie możliwość wybrania kursu obejmującego kilkukrotne spotkania w ciągu tygodnia, nauk przedmałżeńskich odbywających się weekendowo, a nawet nauk przedmałżeńskich online.
Nauki przedmałżeńskie często połączone są z poradnią życia rodzinnego, ale są wyjątki od tej reguły. Pamiętać należy, że musicie posiadać zaświadczenia powtwierdzające odbycie zarówno nauk przedmałżeńskich jak i spotkań poradni życia rodzinnego.

Jeśli jedno z Was nie należy do parafii, w której odbywać się będzie Wasz ślub konieczne będzie, aby ta osoba udała się do parafii, w której została ochrzczona w celu pozyskania odpisu aktu chrztu. Często w tym przypadku należy uiścić opłatę.
W przypadku, kiedy obydwie osoby nie należą do Parafii, w której planowana jest ceremonia konieczne będzie uzyskanie zgody z Waszych Parafii, na wzięcie ślubu w innym kościele.

Około 3 miesięcy przed planowanym ślubem powinniście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnowskich Górach lub w Waszym mieście/gminie pamiętając, by mieć przy sobie dowody osobiste. Konieczne jest również uiszczcie opłaty skarbowej w wysokości 84 zł. Urzędnik stanu cywilnego spisze z Wami oświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa.

Kiedy zbierzecie już wszystkie dokumenty tj.:
- zaświadczenie odbycia nauk przedmałżeńskich,
- zaświadczenie z poradni życia rodzinnego,
- akty chrztu, zgody z parafii,
- oświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa z USC
- Wasze świadectwa z religii
(z ostatniej klasy) - jeśli takowe Wam zaginęło wystarczy również świadectwo końcowe ze szkoły, na którym widnieje ocena z religii,
możecie udać się do parafii Waszego ślubu w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.

Co zawiera protokół przedmałżeński?

Protokół przedmałżeński to nic innego jak rozmowa z kapłanem, podczas której zada on Wam pytania, począwszy od bardzo prostych pytań o dane osobowe, przechodząc do bardziej intymnych - np. o chęć posiadania dzieci, zdrowie psychiczne. Od kilku lat rozmowę z kapłanem należy odbywać indywidualnie - osobno Panna Młoda i Pan Młody. W większości parafii jest to egzekwowane.

Podczas spisywania protokołu możecie spotkać pytania jak np.:
- Czy uważasz się za osobę wierzącą? Czy spełniasz praktyki religijne?
- Czy zamierzasz przed ślubem przystąpić do spowiedzi? Czy w trakcie ślubu przyjmiesz Komunię Świętą?
- Czy ukończyłeś/aś katechizację?
- Czy uznajesz zasady moralności chrześcijańskiej?
- Od jak dawna się znacie? Kiedy podjęliście decyzję o zawarciu małżeństwa?
- Czy Wasze rodziny wiedzą o chęci zawarcia małżeństwa? Czy się zgadzają?
- Czy zawierałeś/aś kiedyś ślub cywilny lub religijny?
- Czy uważasz się za zdolnego do współżycia małżeńskiego i posiada własnych dzieci?
- Czy jesteście spokrewnieni?
- Dlaczego chcecie zawrzeć małżeństwo w kościele?
- Czy zgadzacie się z nauką Kościoła ws. małżeństwa? Czy dopuszczacie rozejście się w przypadku trudności w małżeństwie?
- Czy któreś z was leczyło się psychiatrycznie? Czy widzicie u siebie nawzajem cechy wskazujące na problemy ze zdrowiem psychicznym?
- Czy któreś z Was nadużywa alkoholu/narkotyków?
- Czy sami podjęliście świadomą decyzję ws. zawarcia małżeństwa? Czy nie ma nacisku ze strony rodziny/znajomych?

Po spisaniu protokołu przedślubnego kapłan wyda Wam zapowiedzi, które należy zanieść do Waszych Parafii rodzinnych. Obwieszczenie o Waszym ślubie będzie wisiało w gablotce z tyłu kościoła przez 2/3 tygodnie. Po tym czasie dokument ten należy odebrać i dostarczyć do kościoła w którym odbywać się będzie Wasz ślub.
W dniu ślubu warto pojawić się w świątyni z odpowiednim wyprzedzeniem. W zależności od parafii może się zdarzyć, że przed samą ceremonią będziecie podpisywać dokumenty, choć często ma to miejsce w trakcie samego ślubu lub już przy spisaniu protokołu przedślubnego. Dokumenty przed ślubem podpisywać będą również Wasi świadkowie, także należy pamiętać, aby mieli przy sobie dowody osobiste.

Po ślubie zapraszamy Was również do wykonania sesji plenerowej. Najfajniejsze naszym zdaniem miejscówki na sesję ślubną przedsstawiliśmy Wam w osobnym poście tutaj.

Previous
Previous

Ciekawe pomysły na sesję narzeczeńską Tarnowskie Góry, Śląsk

Next
Next

Sesja ślubna za granicą - jak zorganizować?